Druk 3D (druk przestrzenny) to innowacyjna technologia produkcji pozwalająca tworzyć przestrzenne obiekty, które odwzorowują cyfrowe modele. Druk 3D wykonujemy za pomocą filamentu (żyłki wykonanej z tworzywa) na specjalnej drukarce 3D.

Drukarka nanosi na siebie warstwy w technologii przyrostowej zgodnie z wgranym projektem cyfrowym. Aby drukować w technice 3D potrzebujemy cyfrowego modelu 3D danego obiektu, który chcemy stworzyć. Możemy go zaprojektować w programach modelujących w 3D (np. z CAD – computer aided design), lub wspomóc się skanerem 3D, który zeskanuje rzecz, którą zamierzamy wydrukować. Plik cyfrowy dokładnie instruuje drukarkę o tym, jak ma stworzyć konkretny przedmiot 3D. Robi to dzieląc dany obiekt na warstwy i szczegółowo opisując wymiary każdej z nich. Przestrzenny druk 3D jako nowoczesna technologia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach.

Różne branże przyswoiły techniki druku 3D ponieważ znacząco pozwala on zwiększyć wydajność produkcji oraz realnie obniżyć jej koszty. Druk 3D w masowej produkcji jest tańszą alternatywą niż każdy inny proces produkcyjny. Jest też najszybszą opcją budowy prototypów.

Co można stworzyć wykorzystując druk 3D?

  • Prototypy. Druk 3D umożliwia szybkie prototypowanie. Dzięki temu inżynierowie i projektanci w relatywnie krótkim czasie mogą wizualizować swoje pomysły i otrzymywać szybki feedback z działów produkcji.
  • Produkcja masowa – w wielu branżach tj. motoryzacja, lotnictwo, energetyka czy branża narzędziowa z druku 3D korzysta się na co dzień. Druk 3D wykorzystuje się w fabrykach do drukowania gotowych części i elementów w skali masowej.
  • Modele niestandardowe na indywidualne potrzeby. Dzięki drukowi 3D stworzysz niemal każdy produkt.  Nietypowy kształt śrubki, brakująca część komputerowa, a może proteza ręki? Dzięki drukowi 3D wszystko jest możliwe
Powrót