PROGRAFEN – FILAMENT PLA Z GRAFENEM – łączy zalety tworzyw ABS i PLA

Jest to materiał kompozytowy zawierający nanododatek w postaci płatków grafenu. Dzięki niemu filament cechuje się wysoką wytrzymałością i trwałością w stosunku do tworzywa bazowego PLA.
Filamenty PLA i PET-G wzbogacone są płatkami grafenu, które wyraźnie poprawiają takie właściwości materiałów bazowych, jak moduł sprężystości, czy wytrzymałość na rozciąganie.

Materiał ten jest świetną alternatywą dla ABS, oferując wysokie właściwości mechaniczne (podobne do ABS) oraz łatwość drukowania charakterystyczną dla PLA. Co ważne nie wydziela przykrego zapachu podczas drukowania i daje możliwość skutecznego drukowania przy użyciu każdego rodzaju drukarki.

Jeśli chodzi o branże, które wykorzystują ten filament to są to m.in.: telekomunikacja, medycyna, przemysł samochodowy, lotniczy i kosmiczny. W codziennym wydruku można je z powodzeniem wykorzystywać do druku prototypów, elementów konstrukcyjnych, zabawek oraz materiałów codziennego użytku.

ABS – wytrzymały i popularny

Za sprawą swoich właściwości ABS zyskał dużą popularność w przemyśle – służy m.in. do produkcji wszelkiego rodzaju obudów, przycisków, uchwytów i innych. Jest trwały, wytrzymały i oferuje dobry stosunek ceny do jakości. ABS cechuje wysoka twardość, odporność na uderzenia i ścieranie oraz dobra tolerancja wysokich temperatur. Nie jest jednak odporny na UV, kruszejąc po długim czasie wystawienia na światło słoneczne.

ABS może powodować problemy podczas procesu druku 3D ze względu na duży skurcz materiału. Jego stosowanie wymaga wysokiej temperatury wytwarzania, lub korzystania z podgrzewanego stołu roboczego.

PLA – biodegradowalny i idealny do prototypowania

PLA to najpopularniejszy materiał do druku 3D. PLA nazywany jest „zielonym plastikiem”. Wytworzony jest z naturalnych składników takich jak skrobia kukurydziana czy trzcina cukrowa, dzięki czemu jest materiałem biodegradowalnym i bezpiecznym. Nie wydziela szkodliwych oparów podczas procesu. Jest dobrym wyborem dla początkujących użytkowników, a także tych, którzy chcą bezproblemowo uzyskać duży wydruk o dobrej dokładności wymiarowej. Niestety posiada też wady: niższa wytrzymałość w stosunku do ABS i ograniczoną elastyczność.

PGA – dobry do elementów konstrukcyjnych

Kwas poliglikolowy (PGA) to biodegradowalny polimer termoplastyczny. Filament PGA doskonale sprawdza się w wydrukach konstrukcyjnych. Idealny do produkcji prototypów i wydruków, które potrzebują mocnej i trwałej kostrukcji.

Powrót