Tworzywa ESD (Electrostatic Discharge) to materiały polimerowe o zdolności odprowadzania ładunku elektrycznego, które pełnią kluczową rolę w zapobieganiu uszkodzeniom wywołanym przez wyładowania elektrostatyczne. Są one projektowane w taki sposób, aby skutecznie neutralizować i rozpraszać ładunki elektrostatyczne, minimalizując ryzyko uszkodzeń wrażliwych urządzeń elektronicznych oraz zapewniając bezpieczeństwo w różnych branżach. Ze względu na stopień przewodnictwa wyróżnia się kilka rodzajów materiałów ESD, ale wszystkie mają ten sam cel, zapobiec gromadzeniu się ładunku elektrycznego na powierzchni materiału.

 

Polimery ESD znajdują zastosowanie w:

  • Elektronice: Chronią komponenty elektroniczne przed wyładowaniami elektrostatycznymi w trakcie produkcji, transportu i obsługi.
  • Medycynie: Tworzą sprzęt medyczny i laboratoryjny, minimalizując potencjalne zakłócenia i uszkodzenia.
  • Przemyśle chemicznym: Budowa opakowań zapobiegających iskrzeniom i reakcjom chemicznym.
  • Motoryzacji: Absorpcja i rozpraszanie ładunków elektrostatycznych w układach elektronicznych pojazdów.
  • Przemyśle obronnym: Zapewnienie niezawodności działania w trudnych warunkach.
  • W skrócie, polimery ESD stanowią istotny element w dzisiejszym świecie technologii, chroniąc elektronikę i wrażliwe urządzenia przed niebezpiecznymi wyładowaniami elektrostatycznymi

 

Spółka AGP prowadzi obecnie badania nad właściwościami ESD filamentów z serii Prografen Strong. Dodatek grafenu zwiększa przewodnictwo elektryczne domieszkowanego polimeru, co powinno pozwolić na rozpraszanie lub odprowadzanie ładunku elektrycznego z powierzchni materiału. Pozwoli to odbiorcom na tworzenie plastikowych elementów ESD o niemal dowolnym kształcie. Obecnie właściwości ESD opracowanych materiałów zostały wstępnie zweryfikowane za pomocą badania przewodności elektrycznej wydrukowanych próbek. W najbliższym czasie spółka przeprowadzi akredytowane badania w zewnętrznej jednostce certyfikującej, aby materiał mógł być wykorzystany przez odbiorców przemysłowych w różnych gałęziach gospodarki.

 

 

 

 

 

 

 

Powrót