FAQ

Jakie są różnice pomiędzy materiałami PLA i PET-G?

PLA

PET

Jakie różnice pomiędzy filamentem  z grafenem i bez grafenu?

Filamenty z grafenem mają znacznie lepszą wytrzymałość mechaniczną i parametry druku, bez pogorszenia pozostałych właściwości.

Jak przechowywać filament?

Filamenty Prografen są zapakowane próżniowo, więc przed otworzeniem opakowania nie mają specjalnych wymagań odnośnie przechowywania. Po odpakowaniu najlepiej przechowywać filament w ciemnym, suchym miejscu w temperaturze pokojowej, lub w dedykowanej suszarce do filamentów.

Czy filament jest biodegradowalny?

Filament PLA bez grafenu jest biodegradowalny. Grafen zwiększa odporność filamentu na warunki środowiskowe, więc jednocześnie utrudnia jego biodegradację.

Czy filament z grafenem przewodzi prąd?

Jedyny z naszych filamentów, który przewodzi prąd to Prografen Conductive, nie jest on jednak oferowany w naszym sklepie internetowym. Jeśli jesteś zainteresowany filamentem Conductive, prosimy o kontakt.

Czy filament Prografen nadaje się do długopisów 3D?

Tak, filament nadaje się do długopisów 3D korzystających z filamentów grubości 1,75mm.

Czy filament z grafenem jest woodoporny?

Wydruki wykonane z PETG są odporne na wilgoć, a przy odpowiednich ustawieniach wydruku zapewniających dobrą adhezję między warstwami (np. grubsze warstwy, szerszy obrys), mogą też być wodoszczelne. Nie zalecamy jednak nurkowania z naszymi filamentami na głębokość Titanica – nie były testowane w takich warunkach. PLA nie jest wodoodporne i długotrwały kontakt z tą cieczą (szczególnie gorącą) pogorszy właściwości wydruków.

Czy filament z grafenem jest kompatybilny ze wszystkimi drukarkami 3D?

Tak, filament z grafenem jest kompatybilny z każdą drukarką która jest w stanie drukować standardowymi filamentami 1,75mm PLA lub PET-G

Dopiero zaczynam swoją przygodę z drukiem 3D, czy filament Prografen jest dla mnie?

Tak! Druk z filamentów PROGRAFEN jest łatwy, zarówno w wariantach z Grafenem, jak i tych kolorowych – bez grafenu. Dla początkujących polecamy filament PLA – jest on łatwiejszy w wydruku i mniej wymagający względem parametrów drukarki.

Gdzie mogę pobrać modele 3D do druku?

Istnieje wiele stron z modelami, zarówno open-source jak i płatnymi, jedne z najpopularniejszych to: https://www.thingiverse.com/, https://cults3d.com/, https://www.myminifactory.com/, https://thangs.com/

Jaką dyszę trzeba mieć do takich materiałów [filament z grafenem]?

Można korzystać z dowolnych dysz, w tym standardowych mosiężnych. Filament z grafenem, w przeciwieństwie do włókna węglowego, nie jest abrazyjny.

Czy wasze filamenty rzeczywiście zawierają grafen, czy to tylko chwyt marketingowy?

PROGRAFEN jest marką firmy Advanced Graphene Products, największego w Polsce i jednego z największych w Europie producentów grafenu. AGP produkuje i importuje grafen w różnych formach i jest jednym z liderów w kwestii zastosowań tego nanomateriału. Filamenty Prografen Graphene zawierają prawdziwy grafen płatkowy, o którym więcej można przeczytać w materiałach dostępnych na stronie AGP. Są również dostępne kolorowe i transparentne filamenty Prografen Kolor i Prografen Transparent – w tych filamentach nie znajdziemy grafenu.